Basur için pratik çözüm! Bu tarifle 1 dakikada basurdan kurtulun!

İnsanların korkulu rüyası haline gelen basur (hemoroid) hastalığı için kırmızı pancarla yapılan bir tarifin çok işe yaradığını biliyor muydunuz? Hemoroid yani basur rektumun ve anüsün altında bulunan genişlemiş damarlardır. Çok ağrılı geçen basur hastalığında 1 dakikada yapılan bir karışımla ağrılardan kurtulmak mümkün.
Basur için pratik çözüm! Bu tarifle 1 dakikada basurdan kurtulun!
Tıp dünyasında hemoroid olarak bilinen diğer isimleri basur, mayasır sinonim olan bu hastalık yıllardır tedavi edilmeye çalışılıyor. Basur hastalığının gelebileceği en sıkıntılı nokta kolorektal kanserlerdir. Basur tedavisi için çok çeşitli tarifler bulunuyor ama son dönemde en çok tavsiye edilen tarfilerden bir tanesi 1 dakikada hazırlanan kırmızı pancarlı tarif.

1 DAKİKADA BASURA İYİ GELEN TARİF
– 2 adet kırmızı pancarı haşlayın ve doğrayın.
– Üzerine bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyin.
– 1 yemek kaşığı siyah ya da sarı haşhaş ekleyin karıştırın.
– Bu tarifi her gün sabah ya da akşam aç karnına tüketin.
– Basur için pratik çözüm! Bu tarifle 1 dakikada basurdan kurtulun!

KIRMIZI PANCARIN FAYDALARI
Kırmızı pancar sadece bağsur için değil başka birçok hastalık için de kullanılan faydaları çok olan bir yiyecek. Gıda Mühendisi Miray Tunak, kırmızı pancarın içindeki nitrat sayesinde vücutta bulunan kan damarlarının genişleyerek kan akışının sağlanmasına etki ettiğini ve basıncının düşmesine yardımcı olduğunu belirtti.

Ayrıca kırmızı pancar kalp hastalığı ve felç riskinin azalmasını sağlamaktadır. Verdiği enerjiden dolayı sporcuların tüketmesi de önemle tavsiye edilir.

MAGNEZYUM VE POTASYUM DEPOSU
Miray Tunak ayrıca kırmızı pancarın magnezyum ve potasyum bulundurduğunu ve bunun da vücuttaki fazla suyu dışarı atmaya yardımcı olarak, şişkinlik oluşmasını önlediğini ifade etti.

“Önemli miktarda karbonhidrat içeren kırmızı pancar, enerji metabolizmasının doğal yapı taşı olarak bilinir” diyen Miray Tunak, kırmızı pancarın beyin sağlığı açısından faydalarına da dikkat çekti. Lif açısından zengin olan kırmızı pancar kilo vermede de etkili bir besin. İçerdiği demir miktarı sayesinde anemiyi önlemeye yardımcı olarak kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini de sağlıyor.

BASUR HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Basur hastalığının belirtileri nelerdir sorusu üzerine duracak olursak en sık görülen bulgular;

– Dışkılama sırasında ağrı
– Şişlik
– Zonklama
– Sulanma
– Kanama

Medikalpark Hastanesi’nin hazırladığı makaleye göre, hemoroidal damarlarda kanama şikayeti genellikle her zaman ağrısız ve dışkılama ile ilişkili olsa da bazen dışkılamadan bağımsız olarak da oluşur.

Bazı durumlarda dışkılamanın sonunda kan tuvalete damlayabilir. Kanama, çoğunlukla dışkıda zorlanma ve ıkınma nedeniyle oluşur. Nadiren de olsa kan kaybının kronikleşmesi, demir eksikliğine bağlı kansızlığa yol açabilir ve halsizlik, baş ağrısı, yorgunluk gibi şikayetlere neden olabilir. Basur hastalarında makat çevresinde kaşıntı görülmesi yine sık görülen bir belirtidir. İç hemoroidler genellikle belirti göstermez.

Ancak hemoroidal damarların makattan sarkması sonucu bazı şikayetler görülebilir. Bu durumda iç hemoroid belirtileri arasında kanama, kaşıntı ve ağrı şikayetlerine ek olarak makatta akıntı, ıslaklık, makat içerisinde dolgunluk ve rahatsızlık hissi de oluşabilir.

Pembe Haberler