Gül suyunun faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Gül, kozmetik, tıp ve gastronomi gibi farklı alanlarda kullanılan bir çiçektir. İçerdiği vitamin ve antioksidanlar nedeniyle tüm kadınların tercih ettiği gül suyunun faydaları nelerdir, nasıl hazırlanır?

Gül suyu cildi nemlendirir.
Gül suyu cildi nemlendirir.

Antioksidanlardan cildi nemlendirmeye kadar gül suyunun faydaları sonsuzdur. İster yağlı, ister kuru, ister karma bir cilde sahip olun, güzellik bakımınıza gül suyunu ekleyebilirsiniz. Gül suyu satın alırken sadece yüzde 100 saf gül suyu satın aldığınızdan emin olmalısınız. Gül suyu eski Mısır’da Kleopatra’nın favori bakım ürünüydü.

GÜL SUYUNUN FAYDALARI
Eskiden, herkesin evinde bulunan, annelerimiz, ninelerimiz tarafından kullanılan gül suyunun faydaları saymakla bitmiyor. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt ve saç bakımı için doğal bir ilaç görevi görüyor.

Gül suyu cildin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve ayrıca aşırı yağı kontrol eder.
Gül suyu, tahriş olmuş ciltteki kızarıklığın azaltılmasına, sivilce, dermatit ve egzamadan kurtulmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Harika bir temizleyicidir ve tıkanmış gözeneklerde biriken yağ ve kiri giderir.
Gül suyu cildi nemlendirmeye, canlandırmaya ve tazelenmiş bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.
Gül suyu antibakteriyel özelliğinden dolayı yaraları ve kesikleri iyileştirir.
Gül suyunun antioksidan özellikleri cilt hücrelerini güçlendirir ve cilt dokularını yeniler.
Sahip olduğu sıkılaştırıcı özelliği nedeniyle gül suyu, gözeneklerin temizlenmesine ve cildin tonlanmasına yardımcı olur. Gül suyu kılcal damarları sıkılaştırır, kızarıklık ve lekeleri azaltır.
Gül aroması sizi endişe duygularından kurtarır. Böylece kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar.
Gül suyunun besleyici ve nemlendirici özelliği saçın kalitesini artırır. Kafa derisi iltihaplarını tedavi eder ve kepekten kurtarır. Gül suyu saçların uzamasını hızlandırır.
Yastığınıza sinen gül suyu kokusu uzun bir günün ardından daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca ciltte oluşan ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır.

Pembe Haberler