Adet Ağrılarına Çözümler

Adet Ağrılarına Çözümler

Kadınların yarısından fazlası adet sırasında bu ağrıları yaşamaktadır. Ağrılar bazen hafif, bazen de şiddetli şekilde hissedilebilir. Şiddetli regl ağrısına tıp dilinde dismenore denir. Adet görme denen kanama, normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim duvarının döllenme olmaması sonucunda, vücut tarafından atılması nedeniyle oluşur.

Regl ağrısı için bitki çayı!
Özellikle bu süreçte zencefil, papatya, rezene, ıhlamur, tarçın gibi bitki çaylarını tüketmeniz ağrılarınızı hafifletir. Kırmızı meyve çayları, nane limon çayı ve yeşil çay bu süreçte değişen vücut fonksiyonların düzenli çalışmasını sağlar.

Meditasyon yapın! Sukhasana oturuşu!
Adım Adım Uygulama:
Kalça kemikleri üzerinde otururken dik duramayan kişiler 1–2 adet katlanmış örtü ya da yastık üzerinde oturabilirler.
1-Düz bir zemin üzerinde oturarak uygulanır. Bacaklar hafifçe aralayarak sağ bacak altta ve sol bacak üstte olacak şekilde bağdaş kurulur. Baş ve işaret parmağı birleştirilerek, eller avuç içleri yukarı ya da aşağıya bakacak şekilde dizler üzerine yerleştirilir.
2-Dizler mümkün olduğunca yere yaklaştırılmaya çalışılır. Omurları mümkün olduğunca doğrultmaya ve dik tutmaya gayret edilir. Omuzlar düşürülüp, geriye atılır ve göğüs öne doğru çıkartılır.
3-Yüz, çene ve kol kasları rahat bırakılır.
4-Derin solunumlar yapılarak posizyonda kalmaya çalışılır.
5-Harekete sol bacağı alta ve sağ bacağı üste çıkartarak devam edilir.

Dans edin!
Hareketli dans edin, dans etmek hem fiziksel hem de ruhen sizi rahatlatacaktır. Dans etmek vücut ısınızı artıracağı için, kolay sökülmenizi de kolaylaştıracak ve ağrılarınızı dindirecektir. 

Ayaklarınızı sıcak tutun!
Ayakları sıcak tutmak. Adet ağrılarını azaltmanın bir diğer yöntemi de ayakları sıcak tutmaktan geçer. Üşüttüğünüz zaman, adet sancılarınız çoğalır. Bu nedenle, üşütme ve soğuk algınlığı gibi durumları önlemek amacıyla ısıtıcı pedli çorap kullanımı önerilir.

Sıcak su torbası!
Pelvik bölgeyi sıcak tutmak, kan dolaşımını hızlandırır ve sancının azalmasına yardımcı olabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir